Rádce

Vyvýšené záhony: trend, který bude slušet i vaší zahradě

K nejvýraznějším fenoménům posledních let, které našly své pevné místo v českých zahradách, patří vyvýšené záhony. Zahrádkáři si je oblíbili z mnoha důvodů, tím hlavním je pohodlí při péči o zasazené rostliny, takže vás při práci s nimi nebolí záda. Dnes už je zakoupíte v kterémkoli hobbymarketu, ale co si je vyrobit sami?

Vyvýšené záhony můžete na své zahradě umístit prakticky kamkoli. Díky své konstrukci chrání úrodu před slimáky, domácími zvířaty i zahradními škůdci. Na jaře je navíc můžete přeměnit na pařeniště (návod, jak na to, najdete v našem předchozím článku). A jak tedy na vlastní vyvýšený záhon? Tady je postup.

Radost na druhou pro zručné kutily

Pustit se do výroby vlastních vyvýšených záhonů chce trochu zručnosti a trpělivosti. Odměnou vám bude bohatá sklizeň zeleniny, voňavé květy a uspořádaná zahrada. Prvním klíčovým krokem je výběr vhodného dřeva. Pro vyvýšené záhony volte výhradně tvrdá dřeva, jako je douglaska, modřín nebo akát.
Druhým krokem k úspěchu je správné umístění, protože byste k vyvýšenému záhonu měli mít přístup ze všech stran. Maximální šířka samostatně stojícího záhonu by měla být mezi 140 a 160 cm, pokud bude záhon stát u stěny, tak maximálně 80 cm. Výšku záhonu volte podle své potřeby, většinou se doporučuje 70–100 cm. Nezapomeňte ještě zkontrolovat, jestli se poblíž budoucího záhonu nenacházejí vysoké stromy nebo keře, které by na něj mohly vrhat stín, což pro pěstování například zeleniny rozhodně nepotřebujete.

Podle stylu vaší zahrady si vyberte, jestli budete chtít mít svůj nový prostor pro pěstování zeleniny, bylinek a květin postavený z dřevěných hoblovaných prken, anebo z rustikální kulatiny.

Jak na vyvýšený záhon z prken

Co budete potřebovat:
• Prkna a hranoly
• Obrubníky
• Minipila STIHL GTA 26
• Rýč
• Sponkovačka
• Pracovní nůž
• Aku šroubovák
• Svinovací metr
• Šrouby
• Drátěné pletivo
• Jezírková fólie
• Hliníkový úhelníkový profil

Nejprve si pomocí kolíků a provázku označte oblast, kde chcete vyvýšený záhon postavit. Měla by mít tvar čtverce nebo obdélníku. Vyryjte asi 10 cm trávníku a drny si odložte stranou. Využijete je později jako výplň vyvýšeného záhonu.

Vyložte stěny obrubníky, které ochrání budoucí vyvýšený záhon před zemní vlhkostí a nežádoucím poškozením sekačkou na trávu. Použijte vodováhu, aby byly v rovině. Do rohů natlučte dřevěné sloupky, které jste si nařezali minipilou na požadovanou délku. Myslete na to, že sloupek by měl být delší o deset centimetrů, než je uvažovaná výška záhonu, a to kvůli zakopání. Poté si nařežte ohoblovaná prkna v požadované délce a začněte je připevňovat odspodu k dřevěným sloupkům. Jakmile budete mít hotové první patro, položte na dno drátěné pletivo tak, aby přesahovalo i obrubníky, a připevněte je k dřevěným prknům. Dokončete dřevěné boky.

Vnitřní stěnu vyvýšeného záhonu pečlivě vyložte jezírkovou fólií a zajistěte ji sponkovačkou. Nakonec nahoru umístěte další prkna, kterými vytvoříte efektní okraj. Zakryjí totiž horní část sloupků a okraje bočních prken. Pokud zjistíte, že desky v rozích přečnívají, seřízněte je do roviny. Na závěr na vnější rohy připevněte hliníkový úhelníkový profil.

Vyvýšený záhon ozdobí i vaši zahradu.

Jak na vyvýšený záhon z kulatiny

Pokud preferujete spíše rustikální styl, sáhněte po kulatině. Před výrobou vyvýšeného záhonu odstraňte z kmenů kůru, protože ta zvětrává rychleji než samotné dřevo.

Co budete potřebovat:
• Kulatina
• Motorová pila, např. STIHL MS 170
• Svinovací metr
• Křída na značení
• Drátěné pletivo
• Vruty do dřeva

Průměr kmenů volte podle zamýšlené velikosti vyvýšeného záhonu: čím vyšší vyvýšený záhon plánujete, tím širší průměr by kulatina měla mít.

Prvním krokem je podélné rozřezání kulatiny na dvě poloviny. Řezání kmenů vyžaduje přesnost, proto kmen zajistěte klíny proti pohybu a řez si nejprve naznačte křídou. Řežte nadvakrát, nejprve z jedné strany do středu, a pak z druhé. Jakmile máte dřevo na stavbu boků připravené, nařežte je na požadovanou délku. Nezapomeňte ani na čtyři rohové sloupky, ty uřízněte z tenčí kulatiny v požadované výšce.

Pomocí kolíků a provázku vytyčte oblast, kde chcete svůj vyvýšený záhon vybudovat. Zapusťte do země rohové sloupky a připevněte první řadu nařezaných kmenů plochou stranou dovnitř pomocí šroubů. Do první řady použijte silnější kmeny. Dno vyložte drátěným pletivem, abyste ochránili rostliny před hlodavci nebo krtky, kteří by se do záhonu chtěli zespodu dostat. Pletivo připevněte k hotové první řadě a dokončete boky záhonu. Jakmile získáte požadovanou výšku, odřízněte vyčnívající polena a dolaďte vzhled. Pomocí motorové pily můžete také zaoblit rohy – vypadá to lépe a snižuje to riziko zranění lidí, kteří budou procházet kolem.

Sdílet článek na Facebooku