Produkty

Pojezdová sekačka? Jedině AKU!

Ať jste vlastníkem větší či menší zahrady, kvalitní sekačka je bezesporu strojem, bez kterého se na zahradě jen těžko obejdete. Stejně jako ostatní stroje, i sekačky STIHL vyrábí v benzínové, elektrické a akumulátorové verzi a je jen na vás, kterou si zvolíte. Řekneme vám ale tajemství, ty AKU stojí opravdu za to!

Akumulátorové sekačky najdete v portfoliu STIHL hned čtyři. Dvě spíše pro malé a středně velké plochy trávníku s akumulátorem typu AK a dvě pro pozemky větší s akumulátorem typu AP.

Jedno mají ale všechny společné. Práce akumulátorového přístroje je řádově tišší a neobtěžuje hlukem. „To je u všech akumulátorových přístrojů ze všech argumentů ten nejpodstatnější. Druhá výhoda je praktická – nepotřebujete kabel na elektřinu. A i nevýhoda v podobě nabíjení se s příchodem silnějších akumulátorů proměňuje spíše na výhodu. Protože dnes už dokážete posekat požadovanou plochu, aniž byste museli neustále dobíjet. Samotné dobíjení je pak samozřejmě ekonomicky nejvýhodnější ze všech variant – je levnější než benzín i než zapojení do klasické elektrické zásuvky,“ představuje hlavní výhody akumulátorových strojů Miroslav Kosička, šéftechnik společnosti STIHL Česká republika.

Akumulátorové sekačky jsou vybaveny funkcí EKO módu. Jedná se o funkci elektronického řídicího modulu, která ovlivňuje množství procházejícího proudu do žacího motoru. Pokud dojde ke snížení požadavku na proud – při sekání nízkého či řídkého porostu, sníží se otáčky motoru na cca 2 800 za minutu. Jakmile elektronický řídicí modul pocítí potřebu navýšení protékajícího proudu do žacího motoru, např. při najetí do vyššího nebo hustšího porostu, tak automaticky dojde ke zvýšení otáček až na cca 3050 za minutu. Uvedená funkce výrazně spoří energii akumulátoru a zvyšuje rozsah posekané plochy.

Hlavní hvězda: sekačka RMA 448 TC

Sekačka RMA 448 TC může mít využití jak v hobby sektoru, při údržbě vlastních zahrad, tak ji zároveň ocení i profesionálové, kteří ji mohou nasazovat při dokončovacích pracích po větších strojích všude tam, kam se tito obři nedostanou. Ale vzhledem k tomu, že je to akumulátorový přístroj, tak ‚bude doma‘ zejména v oblastech, které jsou citlivé na hluk. Typicky v zástavbě rodinných domků, v satelitních městečkách, lázeňských parcích, hřbitovech, nemocnicích, školách. A pak samozřejmě všude tam, kde úplně nefungují vřelé sousedské vztahy,“ říká se smíchem Miroslav Kosička, vedoucí technik české pobočky STIHL.

Sekačka využívá vícestupňové centrální nastavení výšky sečení, které se díky pružinovému odlehčení provádí skutečně jednoduše. Nastavený stupeň je pak na první pohled zřejmý na ukazateli. Automatická regulace otáček a aerodynamický nůž se starají o delší dobu provozu. Přičtěte komfort, kdy máte pohodlný pohon kol, skutečně velký – 55litrový – sběrný koš na trávu s indikátorem stavu naplnění a dostatečnou šířku sečení 46 centimetrů.

Z mého pohledu jí pro běžné majitele nechybí moc k dokonalosti. Redukuje všechno, co vás v minulosti mohlo spíše obtěžovat, a přináší velmi dobrý poměr mezi kvalitou a cenou, navíc umocněný akcí na akumulátorový set,“ popisuje Miroslav Kosička.

Menší, ekonomičtější verze: sekačka RMA 339 C

Na první pohled vypadá sekačka RMA 339 C jako RMA 448 TC. A na druhý pohled se nám to jen potvrdí. Hlavní rozdíl mezi nimi je totiž v tom, že RMA 339 C nemá pojezd. Hodí se tedy na základní údržbu kolem domu, chaty, chalupy, všude tam, kde není příliš zvlněný profil a zvládnu ji utlačit vlastní silou,“ popisuje hlavní rozdíl mezi sekačkami Kosička.

Stejně jako větší sestra má komfortnější jednostrannou rukojeť a snadné startování a ovládání. O poznání menší je však objem sběrného koše (40 litrů) a šířka záběru, která u tohoto typu sekačky činí 37 cm. I proto je tato sekačka vhodná pro sečení trávníku o maximální ploše 270 m2.

Sdílet článek na Facebooku