Produkty

Nové aku sekačky se umí přizpůsobit stejně jako auto

Venku na trávníku možná vidíte teprve první vykukující stébla, ale už teď je vám jasné, že i letos strávíte jeho sekáním hodně času. I když možná i rádi. Proto, aby u péče o trávník převládl dobrý pocit z pohybu na čerstvém vzduchu a ne dojem, že se zbytečně dřete, pošle letos na jaře společnost STIHL na trh dvě nové akumulátorové sekačky.

Obě představují vrchol technologického snažení vývojářů firmy. „Letošní novinky bez uzardění nahradí odpovídající benzínovou variantu,“ vyzdvihuje šéftechnik společnosti Miroslav Kosička.
Nové typy sekaček s označením RMA 443 PV a RMA 448 PV mají oba boxy pro akumulátory tzv. „živé“, takže je možné pracovat se dvěma akumulátory zároveň. Ty se vybíjejí sériově a díky tomu tak majitel získá dvojnásobný čas na práci.

Obě nové sekačky se liší jen šířkou záběru. Ta s označením RMA 443 PV se hodí spíš pro menší plochy.

Ovládání jízdy sekaček se podobá ovládání osobního auta. STIHL se při řešení pojezdu spojil s francouzským výrobcem převodovek, takže tato část stroje je nově poháněná speciálním malým elektromotorem, nikoli řemenem od hlavního žacího motoru. „Výsledkem je, že obě sekačky mají několik rychlostních stupňů, jejichž zařazováním se uživatel přizpůsobí terénu, hustotě trávníku nebo jeho vlhkosti. Navíc je možné přejíždět mezi pozemky s vypnutým žacím elektromotorem,“ podotýká Kosička, co při používání nových aku sekaček výrazně přispívá k většímu komfortu uživatele.

Tak kterou?

Když už mají dvě nové sekačky dva prostory na akumulátory, hodí se oba využívat, i když bezpodmínečně nutné to není. Sekačky budou samozřejmě fungovat i s jedním, uživatel se ale připraví o největší výhodu. „Osobně mám předchozí typ, kde je jen jeden funkční akumulátor, takže u těchto nových bych se rozhodoval podle toho, kolik času mi sekání zabere. Pokud vím, že mi jeden akumulátor těsně nevystačí a musím dobíjet, je jasné, že je pro mě pohodlnější mít dva,“ vysvětluje vedoucí technik společnosti STIHL.

A ta s označením 448 PV je vhodná naopak pro plochy větší.

Oba nové výrobky se liší jen šířkou záběru – u RMA 443 PV to je 41 centimetrů a RMA 448 PV má záběr 46 centimetrů. Při rozhodování se proto hodí zvažovat hned několik aspektů.

„Maximální sečená plocha je u menšího typu s akumulátorem AP 200 až 420 metrů čtverečních a u většího typu s akumulátorem AP 300 až 400 metrů čtverečních. Na první pohled nelogický rozdíl je daný tím, že sekačka s větší šířkou záběru má také o něco větší odpor a je o kilogram těžší, proto ta vyšší spotřeba,“ vysvětluje Kosička, který by osobně do zvažování zahrnul i členitost plochy trávníku: Pokud je větší a bez překážek nebo nerovností, vyplatí se sekačka s větším záběrem. Pokud je ale plocha členitá a náročnější na manipulaci, s užší sekačkou je práce snadnější.

Sdílet článek na Facebooku